+0  
 
0
47
1
avatar

Michelle decides to mix grades of gasoline in her truck. She puts in 9 gallons of regular and 11 gallons of premium for a total cost of $62.38. If premium gasoline costs $0.18 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline?

 Sep 6, 2020
 #1
avatar+10123 
+1

Michelle decides to mix grades of gasoline in her truck. She puts in 9 gallons of regular and 11 gallons of premium for a total cost of $62.38. If premium gasoline costs $0.18 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline?

 

Hello Guest!

 

\(9r+11p=62.38\\ 9r+11(r+0.18)=62.38\\ 20r=62.38-11\cdot 0.18\\ 20r=60.4 \)

\(r=3.02\)

The price of regular is  $3.02/gallon

 

\(p=3.02+0.18\)

\(p=3.20\)

The price of premium is  $3.20/gallon

laugh  !

 Sep 7, 2020
edited by asinus  Sep 7, 2020
edited by asinus  Sep 7, 2020

38 Online Users

avatar
avatar
avatar