+0  
 
0
47
1
avatar

Elizabeth runs a farm stand that sells apples and raspberries. Each pound of apples sells for 2.25 and each pound of raspberries sells for 1.50. Elizabeth sold 32 more pounds of raspberries than pounds of apples and made $108 altogether.  Find the number of pounds of apples sold and the number of pounds of raspberries sold.

 Sep 18, 2020
 #1
avatar+27695 
+1

a = # apples

r = # rasberries = a +32      summed, they equal 108

 

2.25 a    +   1.50 ( a+32)    =   108      solve for a       then   r = a + 32

 Sep 18, 2020

14 Online Users