+0  
 
0
36
1
avatar

Write the unit rates for both problems.

1. Eric bought 4 pounds of pistachios for 12$

2. Bettina spent $10.50 on 4 books.

 Apr 14, 2021
 #1
avatar+31811 
+1

dollars per pound would be     $ 12/4lb = 3 dollars per pound

   pound per dollar would be      4 lb/ $12 =   1/3  lb  per dollar

 

 

$ per book would be   $10.50 / 4 bks = 2.625 dollar per book

     book per dollar would be   4 bks / $10.5 = .381 book per dollar

 Apr 14, 2021
edited by ElectricPavlov  Apr 14, 2021

14 Online Users

avatar