+0  
 
0
36
3
avatar

three dozen eggs for $1.08 what is the cost of each egg

 May 5, 2020
 #1
avatar+657 
+2

36 eggs = $1.08

$1.08/36 = 0.03

 

coolsmileycool

 May 5, 2020
 #2
avatar+1502 
+2

Correct. For a moment I was like "wait why is it 36" then i realize that there's 12 in a dozen lol

 

Idk why but i'm just not used to customary measurements even though i was born and still live in the US.

 

Metric makes much more sense.

 

No one remembers strange numbers like 144, 36, 9, 5280, and whatever other measurements there were. 12 and 16? idk where those numbers came from

 

in metric you remember 10 and that's it

 May 5, 2020
 #3
avatar+657 
+1

I agree metric is a much better system it's just not many people in the U.S know it. 

 

coolsmileycool

LuckyDucky  May 5, 2020

31 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar