+0  
 
0
203
1
avatar

Each family in a neighborhood is contributing $20 worth of food to the neighborhood picnic.The Harlin family is bringing a total of 12 packages of buns.The Hambuger buns cost $2 per package.The Hotdog buns cost $1.50 per package.How many packages of each type did they buy? (Use any method)

Guest Mar 2, 2017
edited by Guest  Mar 2, 2017
 #1
avatar
0

Answer: Hotdog buns: 8 packages, Hamburger buns: 4 packages

 

Explaination: While reading the problem, let's take some notes here. We have two different types of buns. Let's name the hotdog buns as x and the hamburger buns as y. So just by doing that we can come up with the equation: x + y = 12 (12 is the total packages of buns). Next we know that the Harlin family has bought 20$ worth of buns (since each family contributed 20$ and the Harlin family is a family). That gives another equation which is: 1.5x + 2y = 20. Now you treat it as a system of equations.

 

x + y = 12

1.5x + 2y =20

 

I'm going to quickly solve it (sorry I won't explain how I do this, but ask if you want me to)

 

-2x + -2y = -24

1.5x +2y = 20

-.5x = -4

x = 8

 

8 + y =12

y = 4.

Guest Mar 2, 2017

15 Online Users

avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.