Loading [MathJax]/jax/output/SVG/config.js
 
+0  
 
+4
1199
1
avatar

A 2 1/2-pound bag of white grapes costs $4.70. A 3 1/4-pound bag of red grapes costs $5.98. Which bag of grapes is a better deal? explain how you determined your answer.

 Aug 31, 2015
 #1
avatar
0

A 2 1/2-pound bag of white grapes costs $4.70. A 3 1/4-pound bag of red grapes costs $5.98. Which bag of grapes is a better deal? explain how you determined your answer.

 

Well, Just divide the total price in each by number of pounds and compare the price of the grapes per pound. Thus we have:

 

$4.70/2.50=$1.88 price per pound for white grapes.

$5.98/3.25=$1.84 prince per pound for red grapes.

 

Now, you can see for yourself that the red grapes are slightly cheaper than white grapes.

 Sep 1, 2015

0 Online Users