+0  
 
+1
54
3
avatar+9 

A 9-pack of sweatshirts costs $88.77. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
 

Splatmaster  Nov 29, 2017
edited by Splatmaster  Nov 29, 2017
edited by Splatmaster  Nov 29, 2017
Sort: 

3+0 Answers

 #1
avatar+9 
0

PLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZPLZ

Splatmaster  Nov 29, 2017
edited by Splatmaster  Nov 29, 2017
 #2
avatar+5589 
+3

\(4\)  ounce bottle of glue costs  \($2.35\) .  Then...

 

\(\frac44\)  ounce bottle of glue costs  \(\frac{$2.35}{4}\) .

 

\(1\)  ounce bottle of glue costs  \($0.59\) .

 

The price per ounce is  $0.59 .

hectictar  Nov 29, 2017
 #3
avatar+5589 
+3

Think about this Splatmaster,

 

A pack of  9  sweatshirts cost  $88.77 .

 

How much would it cost to buy a pack of  18  sweatshirts?

It would cost twice as much, right?

 

A pack of  9 * 2  sweatshirts costs  $88.77 * 2 .

 

So..likewise...

 

A pack of  9 / 9  sweatshirts costs  $88.77 / 9

A pack of    1     sweatshirts costs        ...  ?         Can you finish it?

 

The price of  1  sweatshirt is the unit price.   smiley

hectictar  Nov 29, 2017

4 Online Users

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.  See details