+0  
 
0
39
1
avatar

A 6-yard roll of butcher paper costs \$ 16. 38$16.38.

​ What is the price per foot?

 Sep 9, 2022
 #1
avatar
0

1 yard == 3 feet

 

6 yards  x  3 feet ==18 feet

 

$16.38 / 18 feet ==$0.91 - price per foot.

 Sep 9, 2022

7 Online Users

avatar