Processing math: 100%
 
+0  
 
0
729
1
avatar

a batch of 15 granite slabs is mined, and 4 have defects. If the manager spot checks 3 slabs at random, what is the probability that at least 1 slab is defective?? how do i do this?

 Apr 27, 2015

Best Answer 

 #1
avatar+118696 
+5

P(a least 1 is defective)

 

=1-P(none are defective)

 

=1(1115×1014×913)

 Apr 28, 2015
 #1
avatar+118696 
+5
Best Answer

P(a least 1 is defective)

 

=1-P(none are defective)

 

=1(1115×1014×913)

Melody Apr 28, 2015

0 Online Users