Loading [MathJax]/jax/output/SVG/config.js
 
+0  
 
0
772
1
avatar

A circle is centered at the origin and has radius of 6.5. A particle starts at point (6.5,0) and travels clockwise on the circle making 1250 revolutions every 5 minutes. Write the parametric equations for the motion of the particle, where t represents time in minutes:

x(t) =

y(t) =

 Jun 4, 2015

Best Answer 

 #2
avatar+130462 
+5

1250 revs  every 5 minutes = 250 revs every minute

 

x(t)  = 6.5cos[(-500pi)t]  

 

y(t)  = 6.5sin [(-500pi) t ]

 

 

 Jun 4, 2015
 #2
avatar+130462 
+5
Best Answer

1250 revs  every 5 minutes = 250 revs every minute

 

x(t)  = 6.5cos[(-500pi)t]  

 

y(t)  = 6.5sin [(-500pi) t ]

 

 

CPhill Jun 4, 2015

0 Online Users