A man buys a dozen cameras for 1800 .he sells at a profit of 36 each .Find his p
rofit as a percentage of the selling price
A man buys a dozen cameras for 1800 .he sells at a profit of 36 each.
Find his profit as a percentage of the selling price
price per camera = 1800 / 12 = 150
profit each = 36
selling price = 186
profit as pct of sell 36 / 186 = 19.35%
.