+0  
 
0
78
1
avatar

Alex bought 2 pies and 11 tarts for $26.10. A pie costs $2 more than a t**t. Find the cost of a t**t

 Jan 10, 2020
 #1
avatar+21773 
+2

T**t price = x                  total t**t price = 11 x

 

Pie price = x+2              total pie price = 2 (x+2)     added together = 26.10

 

11x + 2(x+2) = 26.10

11x + 2x + 4 = 26.10

13x + 4 = 26.10

13x = 22.10

x = t**t price = $  1.70

 Jan 10, 2020

64 Online Users

avatar
avatar
avatar