+0  
 
0
63
1
avatar

Kim and Danielle each improved their yards by planting hostas and ivy. They bought their supplies from the same store. Kim spent $62 on 5 hostas and 4 pots of ivy. Danielle spent $144 on 8 hostas and 12 pots of ivy. What is the cost of one hosta?

 Dec 7, 2020
 #1
avatar+114221 
+1

We  have this system

 

5H + 4I  =  62

8H  + 12I  =  144        where H is the cost  for one hosta and I is the  price of an  ivy pot

 

Multiply the top equation through by  -3   and we  get that

 

-15H   -12 I   =  -186            and write the second equation

8H   +  12 I   =    144 

 

Add  the equations and we  get that

 

-7H  =  -42     divide both sides  by  -7

 

H  =6  (dollars)  = cost for  one hosta...

 

 

cool cool cool

 Dec 7, 2020

30 Online Users