+0  
 
0
83
1
avatar

Company A sells pencils in packs of 12 for 1.50.  Company B sells pencils in packs of 20 for 2.00.  What is the absolute different of the total costs to purchase 240 pencils from each company?

 Jul 13, 2022
 #1
avatar+124676 
+1

  l (240/12) * 1.50  -  (240/20)* 2.00 l  =  $6

 

cool cool cool 

 Jul 13, 2022

13 Online Users