+0  
 
0
5
1
avatar+1616 

At a cafeteria, Mary orders two pieces of toast and a bagel, which comes out to 3.15.  Gary orders a bagel and four muffins, which comes out to 7.85.  Larry orders a piece of toast, two bagels, and three muffins, which comes out to 9.75.  How many cents does one bagel cost?

 Apr 19, 2024
 #1
avatar+757 
0

b = bagel

m = muffin

t = toast

2t + b = 3.15

b + 4m = 7.85

t + 2b + 3m = 9.75

b = 3.15 - 2t

-3t + 3m = 3.45

m - t = 1.15

m = t + 1.15

b + 4t + 4.6 = 7.85

b + 4t = 3.25

b + 2t = 3.15

t = 0.05

b = 3.05

I think the answer is 3.05

 Apr 19, 2024

0 Online Users