+0  
 
0
63
1
avatar

Company A sells pencils in packs of 12 for 1.60.  Company B sells pencils in packs of 18 for 3 dollars.  What is the absolute difference of the total costs fo purchase 360 pencils from each company?

 Jul 19, 2022
 #1
avatar
0

Company A:

360 / 12 ==30 packs of 12 pencils each

30  x  $1.60 ==$48.00 - cost of 360 pencils from Company A

 

Company B:

360 / 18 ==20 packs of 18 pencils each

20  x  $3.00==$60 - cost of 360 pencils from Company B

 

Abs[60 - 48]==$12 - absolute difference between the the 2 Companies.

 Jul 19, 2022

3 Online Users