+0  
 
0
1
1
avatar+447 

At a cafeteria, Mary orders two pieces of toast and a bagel, which comes out to $3.15. Gary orders a bagel and a muffin, which comes out to $3.50. Larry orders a piece of toast, two bagels, and three muffins, which comes out to $8.15. How many cents does one bagel cost?

 Jul 9, 2024
 #1
avatar+1263 
+1

We can write a system of equations to solve the problem. 

Let b be bageld. 

Let t be toast.

Let m be muffins. 

 

We have the system

\(2T + 1B = 3.15 \\ 1M + 1B = 3.50 \\ 1T + 2B + 3M = 8.15\)

 

We want to find what a bagel is. So, from the first two equations, we can isolate the other variables in terms of B. 

We get

\([3.15 - B ] / 2 = T \\ M = 3.50 - B\)

 

Plugging this into the third and final solution, we find that

\([ 3.15 - B ] / 2 + 2B + 3 [ 3.50 - B ] = 8.15 \\ [3.15 - B ] + 4B + 6 [ 3.50 -B ] = 16.30 \\ -3B + 3.15 + 21 = 16.30 \\ -3B = 16.30 - 3.15 - 21 \\ -3B = -7.85 \\ B = 7.85 / 3 ≈ $2.62\)

 

This is about 262 cents or 262.67

 

Thanks! :)

 Jul 9, 2024

4 Online Users

avatar
avatar
avatar