Loading [MathJax]/jax/output/SVG/config.js
 
+0  
 
0
12931
1
avatar

An object has a mass of 0.124kg and a volume of 1893mm3. What is its density in grams per cubic centimeter?

 Oct 30, 2018

Best Answer 

 #1
avatar+37165 
0

.124 kg = 124 gms

 

1893 mm^3 = 1.893 cm^3

 

124gm/1.893cm^3  = 65.5 gm/cm^3  

 Oct 30, 2018
 #1
avatar+37165 
0
Best Answer

.124 kg = 124 gms

 

1893 mm^3 = 1.893 cm^3

 

124gm/1.893cm^3  = 65.5 gm/cm^3  

ElectricPavlov Oct 30, 2018

1 Online Users

avatar