We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive pseudonymised information about your use of our website. cookie policy and privacy policy.
 
+0  
 
0
110
2
avatar+377 

The cost of five apples is the same as the cost of six pears. If one apple is 15 cents more than one pear, then what is the total cost of 5 apples and 6 pears?

 Jan 20, 2019
 #1
avatar+829 
+3

my attempt:

apple = a, pear = p

5a = 6p

a = p+0.15

5(p+0.15) = 6p

5p + 0.75 = 6p

0.75 = p

0.75+ 0.15 = 0.9

0.9 = a

5(0.9) + 6( 0.75) = £9

 Jan 20, 2019
edited by YEEEEEET  Jan 20, 2019
 #2
avatar+4090 
+1

We have 5a=6p and a=15+p

 

So, 5(15+p)=6p, 75+5p=6p, p=75 cents.

 

Now, 5a=6(75)

 

5a=450 cents

 

So, 450+450=900 cents or 9 dollars. 

 Jan 21, 2019

17 Online Users

avatar
avatar