+0  
 
0
24
1
avatar

Eric bought apples and oranges for $7.75. He paid $2.35 for all the apples and $0.45 for each orange. How many oranges did he buy?

 Mar 16, 2020
 #1
avatar+21827 
+1

apples cost   2.35

oranges cost .45 x     where x is the number of oranges

 

2.35      +  .45 x  = 7.75     solve for x    the number of oranges.....  cheeky

 Mar 16, 2020

15 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar