+0  
 
0
57
1
avatar

Apples cost $0.60 each and pears cost $0.80 each. If a total of 130 apples and pears cost $88, how many pears were there?

 Aug 6, 2021
 #1
avatar+148 
0

.6 a + .8 p = 88
a = 130 - p
so
.6 (130-p) + .8 p = 88
78 - .6 p + .8 p = 88
.2 p = 10
p = 100/2 = 50

 Aug 9, 2021

50 Online Users

avatar