+0  
 
0
70
1
avatar

At a store, apples cost $5 for 2 pounds. 

Which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Guest Apr 20, 2018
Sort: 

1+0 Answers

 #1
avatar+12266 
+2

$5 to 2 lbs    as a ratio    is    5/2    (or 10/4    etc)

ElectricPavlov  Apr 20, 2018

19 Online Users

avatar
avatar
New Privacy Policy (May 2018)
We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners.  Privacy Policy