+0  
 
0
22
1
avatar+103 

Larry bought an equal number of oranges and mangoes. The oranges were sold at 3 for $2. The mangoes were sold at 4 for $3. He paid $5 more for the mangoes than for the oranges. How much money did he pay in all?

 
 Jan 14, 2022
 #1
avatar+35203 
+1

o = m

 

o / 3   * 2    = cost of oranges

m / 4 * 3     = cost of mangoes

 

 

o/3 *2 +5 =  m/4 *3           remember o = m

m/3 * 2 + 5 = m/4 * 3

m = 60       AND  o = 60           then o cost = 40     and    m cost = 45       total 85 dollars

 
 Jan 14, 2022

24 Online Users

avatar
avatar