We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive pseudonymised information about your use of our website. cookie policy and privacy policy.
 
+0  
 
0
46
1
avatar+4 

can anyone solve:

 

3kg of plums and 2kg of apples cost £3.40, while 1kg of plums and 4kg of apples cost £2.80. Find the cost of 1kg of apples in pence. 

 Oct 22, 2019
 #1
avatar
0

Let the price of 1 kg of plums =P
Let the price of 1 kg of apples =A

 

3P + 2A = 3.40 pounds................(1)
1P + 4A = 2.80 pounds................(2), solve for A, P
Use elimination or substitution and should get:


A =1 / 2 pound / kg
P =4 / 5 pound / kg
So, 1 kg of apples costs: 1/2 pound x 100 pence?
= 50 pence

 Oct 22, 2019

23 Online Users

avatar