+0  
 
+1
48
2
avatar

Water bottles are on sale for 3 for $6.00. You can also buy 1 for $2.20. Which is cheaper? 

 Apr 3, 2021
 #1
avatar+1254 
0

If 3 water bottles is on sale for 6 dollars, each water bottle is 2 dollars. (6/3)

2 dollars is cheaper that 2.20 dollars, the answer is the first option.

 

I hope this helped. :))

 

=^._.^=

 Apr 3, 2021
 #2
avatar
0

Three water bottles are cheaper :D 

 Apr 3, 2021

6 Online Users