What is the circumference of a circle with a radius 7.1 cm, to the nearest tenth?
What is the circumference of a circle with a radius 7.1 cm, to the nearest tenth ?
circumference = π⋅dd=2⋅7.1 cm=14.2 cm
circumference = π⋅14.2 cm≈44.1 cm