+0  
 
0
48
1
avatar

3 bags of Brand X dog food and 4 bags of Brand Y dog food costs $18, while 4 bags of Brand X dog food and 3 bags of Brand Y dog food costs $17. What is the cost of each bag of Brand X?

 Apr 12, 2020
 #1
avatar+23627 
+1

3x + 4y = 18

4x + 3y = 17        Multiply this equation by - 4/3   (we are trying to eliminate 'y' when we add the equations)

-16/3 x - 4y = - 68/3    add this equation to the top one

 

-7/3 x = -14/3

x = $ 2 / bag

 Apr 12, 2020

20 Online Users

avatar
avatar
avatar