+0  
 
0
138
2
avatar

 Ellen can purchase 5 apples for $1.75. How many apples can she get for $1? How much does each apple cost if Ellen can buy 5 for $1.75?

PLEASE HELP ASAP 

 Dec 10, 2020
edited by Guest  Dec 10, 2020
 #1
avatar
+1

Unit cost     175 cents / 5 apples = ........ cents per apple

 

100 cents / (175 cents/5 apples ) = .........  apples for 100 cents ($ 1 )

 Dec 10, 2020
 #2
avatar+117546 
+1

5/1.75  = x / 1       cross--multiply

 

5   = 1.75x           divide both sides  by 1.75

 

x ≈ 2.8 apples for $1

 

Cost per apple =   1.75 / 5  =    35 cents

 

cool cool cool

 Dec 10, 2020

60 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar