The mass of the Earth is 5.972×1024 kg
Its radius is 6.371×106 m
Calculate the intensity of gravity on the Earth.
HINT: g=m⋅Gr2
g stands for gravity
m stands for mass
G is a constant and is equal to 6.67×10-11 N•m2•kg-2
r stands for the radius
g=m⋅Gr2
gearth=G∗mearthr2earthG=6.673∗10−11∗N∗ m2kg2mearth=5.972⋅1024 kgrearth=6.371⋅106 mgearth=6.673⋅10−11∗5.972⋅1024(6.371⋅106)2⋅N⋅ m2⋅ kgkg2⋅ m2=6.673⋅5.972⋅10−11+24−126.3712⋅Nkggearth=6.673⋅5.972⋅1016.3712⋅kg⋅ ms2kggearth=9.81806072145⋅ms2
Can Heureka have smaller cookie next time please. That one choked up my computer and it gave Heureka a belly ache
SO
The gravitational force between two objects is F=Gm1m2r2
but
If you want the intensity of gravity for the Earth it is just g=GmEr2
That actually does make sense I think :/
Sorry, that was the smallest cookie I had under the hand I'll try to find a smaller one.