+0  
 
0
31
1
avatar+59 

2/5 of the fruits that Bursillo bought were oranges. The rest were apples. Each apple cost $0.50 and each orange cost $0.10 more. Bursillo spent a total of $10.80 on all the fruits. Find the number of apples Bursillo bought.

 Apr 20, 2021

Best Answer 

 #1
avatar+119 
+1

1 group --> 2 oranges + 3 apples

Cost of 1 group --> 2 * ($0.50 + $0.10) + 3 * $0.50

                          = $2.70

$10.80 ÷ $2.70 = 4 (Number of groups)

3 * 4 = 12

Bursillo bought 12 apples.

 Apr 20, 2021
 #1
avatar+119 
+1
Best Answer

1 group --> 2 oranges + 3 apples

Cost of 1 group --> 2 * ($0.50 + $0.10) + 3 * $0.50

                          = $2.70

$10.80 ÷ $2.70 = 4 (Number of groups)

3 * 4 = 12

Bursillo bought 12 apples.

Tgfromthe4 Apr 20, 2021

22 Online Users