+0  
 
0
34
1
avatar

you have $96.50 you buy a milk cartin for $2.30 then buy a loaf of bread for $4.00 then buy 7 potatos for $2.00 each then buy an egg carton (a dozen) then buy 34 packets of gummy bears for $2.50 each how much money do you have left and how many more gummy bear packets can you buy with the money leftover?

 Apr 24, 2020
 #1
avatar
0

KK this sounds fun idk if it is right or not but

 

Milk- $2.30

bread- $4

Potatos- 7*2=$14

egg- ??? You dont give us an exsact amount of money,

Gummy bear (overpriced and too many :p)- 34*2.50= $85

 

 

soo if you add this up not including the egg you get $105.3... Did I do something wrong or did I miss understand... Cuz if this is right you should have a negitive number... hmmm Ask another person for advise! 

 Apr 24, 2020

19 Online Users

avatar