+0  
 
+1
50
1
avatar

At the grocery store near Josie's home, Cheerios cost 99 cents per box. The cost of a box of Tasteeos is only 8/9 of the cost of a box of Cheerios. How many cents will Josie have to pay for one box of Tasteeos cereal?

 Apr 2, 2021
 #1
avatar+485 
+1

Cheerios$=99$ cents

Tasteeos$=8/9$(Cheerios)$=8/9(99)=8*11=\boxed{89}$ cents

 Apr 2, 2021

22 Online Users