+0  
 
0
56
2
avatar

Nate spent 1/3 of his money on 6 curry puffs and 13 apple pies.

The cost of 1 apple pie is twice the cost of a curry puff.

He bought more apple pies with 3/4 of the remaining money.

He paid a total of $92.50 for all the apple pies.

How much did Nate pay for 1 apple pie?

 Aug 27, 2021
 #1
avatar+272 
+1

Suppose Nate's total money is $x and the cost of 1 curry puff is $y.

Since the cost of 1 apple pie is twice the cost of a curry puff.

Therefore the cost of 1 apple pie is $2y.

Now the cost of 6 curry puffs and 13 apple pies is $(6y + 26y) = $32y.

Since Nate spent 1/3 of his money on 6 curry puffs and 13 apple pies.

Therefore           

    32y = \({x \over 3}{}{}\)
 ⇒ x = 96y  .............. (1)

Now the remaining money is x - x/3 = 2x/3.

  3/4 of the remaining money is 3/4 * 2x/3 = x/2.

Since he bought more apple pies with 3/4 of the remaining money ($\({x\over 2}{}{}\)) and he paid a total of $92.50 for all the apple pies.


Therefore

 

    26y + x/2 = 92.50

⇒ 26y + 96y/2 = 92.50    using equation (1)

⇒ 74y = 92.50 

⇒ 2y = 92.50/37

⇒ 2y = 2. 50

 

 

So Nate pay $2.50 for 1 apple pie.

 Aug 28, 2021
 #2
avatar+144 
+1

Set the cost of 1 curry puff X, So the cost of

1 apple pie 2X, and the total money he

paid y

So given the question, we can kniw

6X + 13 * 2X = 1/3y

13.2X+3/4*2/3y=92.50

So X=1.25 , 2X=2.5

So Nate pay $2.5 for 1 apple pie

 Sep 3, 2021

54 Online Users

avatar
avatar