+0  
 
0
102
1
avatar

A pen cost 2/5 as much as a notebook. Raj spent $58.05 to buy 22 

pens and 17 notebooks. Find the cost of 25 notebooks.

 Jan 10, 2022
 #1
avatar
0

let the cost of notebooks equal x, and notebooks be 2/5x

 

set up an equation using x, 17, 25, 2/5x, and 58.05 (dollars), if you don't understand i can give further advice

 Jan 10, 2022

16 Online Users

avatar
avatar