+0  
 
0
73
3
avatar

Mum went shopping at the vegetable stand. A pineapple costs six times as much as an apple. Mum paid €7.20 for one pineapple and two apples.  How much was each fruit?

 Mar 8, 2020
 #1
avatar+24342 
+1

a

p = 6a

 

6a     +     2a      =   7.20          a = .90     p = 5.40

 Mar 8, 2020
 #2
avatar
0

a is 90 cents

 Mar 8, 2020
 #3
avatar+24342 
0

yep.

ElectricPavlov  Mar 8, 2020

13 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar