+0  
 
0
80
1
avatar

Lindsey is buying a pound of cheese and 2 pounds of ham at the deli counter. The cheese is $3.99 per pound and her total cost at the deli counter is $14.97. What is the cost per pound of the ham.

 Jan 16, 2020

Best Answer 

 #1
avatar+122 
+1

Since we know the price of cheese and the weight you can subtract the cost of the cheese from the total spent 

14.97-3.99=10.98

Next, since we know the weight of the ham you can simply divide the remaining total by the weight, 10.98/2=5.49

 Jan 16, 2020
 #1
avatar+122 
+1
Best Answer

Since we know the price of cheese and the weight you can subtract the cost of the cheese from the total spent 

14.97-3.99=10.98

Next, since we know the weight of the ham you can simply divide the remaining total by the weight, 10.98/2=5.49

danne9000 Jan 16, 2020

24 Online Users

avatar
avatar