+0  
 
0
75
1
avatar+109 

Angie spent 5/6 of her money on 5 packets of chicken rice and Bob spent 3/8 of his money on 3 curry puffs. They were each left with an equal amount of money. The cost of one packet of chicken rice is $2.80 more than a curry puff. How much money did they have altogether at first?

 Feb 9, 2022
 #1
avatar
0

A==Angie,   B==Bob


Let the cost of 1 packet of curry puff ==P
Then the cost of 1 packet of rice puff ==P + 2.80


5 * [P + 2.80] ==5/6A,
3 * P ==3/8B,
B - 3/8B ==A - 5/6A, solve for A, B, P


A==$21.00 - what Angie started with
B==$5.60 - what Bob started with.

$21.00  +  $5.60 ==$26.60 - total amount they started with.


P ==$0.70 - price of 1 pack of curry puffs.
$2.80  +  $0.70 ==$3.50 - price of 1 pack of rice puffs.

 Feb 9, 2022

2 Online Users