+0  
 
0
33
2
avatar

The drive thru offers a burrito and a coffee for $5.60 the cost for two burritos and three coffees is $12.55.  Determine the cost of one burrito ​

 Feb 5, 2020
 #1
avatar+78 
+1

-----

 

 

Hi there...

 

Problem...
----------------

The "Drive-Through"-menu...: 
------------------------------------------

Nr.1. = 1 burrito and 1 coffee for $5.60.
Nr.2. = 2 burritos and 3 coffees is $12.55.
-------------------------------------------------
Determine the cost of one burrito?

-------------------------------------------------

 

We know the following...

----------------------------
(a+b)=5.60

((2a)+(3b))=12.55

----------------------------

 

I hope that helped a bit?

 

 

Kind regards

BizzyX

 

 

-----

 Feb 5, 2020
edited by BizzyX  Feb 5, 2020
edited by BizzyX  Feb 5, 2020
 #2
avatar+20216 
+2

1B + 1C = 5.60

2B + 3C = 12.55         two equations, two unknowns......solve for B      Multiply 1st equation by -3 to get:

-3B-3C = -16.8            Now add 2nd and third equations to get:

-B = -4.25

B=4.25                 Done !   cheeky

 Feb 5, 2020

21 Online Users

avatar
avatar