+0  
 
0
201
3
avatar

4 cans of grapefruit juice costs $3.36. Find the cost of one dozen cans of grapefruit juice. Use a proportion

Guest May 7, 2017
 #1
avatar+6 
+1

Find the cost of a single can by dividing the dollar value of four cans by 4.  This will give you the cost of a single can.  Multiply the cost of a single can by the number of cans which you are attempting to find the cost of.

chad.etzel  May 7, 2017
 #2
avatar
+1

4 cans of grapefruit juice costs $3.36. Find the cost of one dozen cans of grapefruit juice. Use a proportion.

 

Let the cost of a dozen cans = C, then we have:

3.36 / 4 = C / 12   Cross multiply:

40.32 = 4C             Divide both sides by 4:

C = 40.32 / 4

C = $10.08 - Cost of a dozen cans of grapefruit juice.

Guest May 7, 2017
 #3
avatar
0

thank you

Guest May 7, 2017

9 Online Users

avatar

New Privacy Policy

We use cookies to personalise content and advertisements and to analyse access to our website. Furthermore, our partners for online advertising receive information about your use of our website.
For more information: our cookie policy and privacy policy.