+0  
 
0
106
1
avatar+132 

 A contractor purchases 7 dozen pairs of padded work gloves for ​$102.48. He incorrectly calculates the unit price as $14.64 per pair for the expense report. What is the correct unit​ price? What is the​ error? The correct unit price is    per pair.

 Apr 13, 2021
 #1
avatar+121004 
+2

7 dozen pairs  =  7 * 12  =   84 pairs

 

Unit  price  =   Total cost /  Total number  of pairs  purchased  =   102.48  /   84    =   $1.22

 

The error  is that  he  divides   102.48 / 7  =  14.64  =  the  cost for a dozen pair,  not  one pair

 

 

cool cool cool

 Apr 13, 2021

13 Online Users

avatar