+0  
 
0
123
1
avatar

Julien is buying donuts to bring to his aunt's house for breakfast. He wants to buy one donut for each of the 9 people attending, which includes himself. He buys some blueberry cake donuts, which cost $3 each, and some chocolate glazed donuts, which cost $2 each. If Julien spends $20 before tax, how many of each type of donut did he buy?

 Jun 3, 2022
 #1
avatar+231 
+1

3B + 2C = 20

      B + C = 9

          B = 9 - C

3(9 - C) + 2C = 20

 27 - 3C + 2C = 20

       C = 7

       B = 2

    2 blueberry cake donuts

    7 chocolate glazed donuts

 Jun 3, 2022
edited by Slimesewer  Jun 3, 2022

24 Online Users