+0  
 
0
44
1
avatar

A grocer wants to mix two kinds of nuts. One kind sells for $1.10 per pound, and the other sells for $2.40 per pound. He wants to mix a total of 30 pounds and sell it for $2.15 per pound. How many pounds of each kind should he use in the new mix?

 Mar 5, 2020
 #1
avatar+109499 
+1

Let  x  be  the number of lbs of  the  cheaper  nuts

So....30 - x =   the  number of lbs  of the  more expensive nuts

 

We  have this equation....

 

1.10 (x)   +  2.40 (30 - x)  =   2.15 (30)     simplify

 

1.1x  + 72   - 2.4x =  64.50        

 

-1.3x  + 72  =  64.50     subtract 72 from both sides

 

-1.3x  =  -7.50     divide  both  sides  by  -1.3

 

x =  75/13   lbs  of  the  cheaper  nuts

 

30  - 75/13  =  315/13  lbs of the more expensive  nuts 

 

 

cool cool cool

 Mar 5, 2020

39 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar