+0  
 
0
56
2
avatar

If 45 apples cost $15, how many apples can be purchased for $9

 Feb 19, 2020
 #1
avatar+109740 
+1

45 / 15 =  N / 9      where N is the number of apples

 

3  = N  / 9     multiply both sides by 9

 

27 = N  

 

cool cool cool

 Feb 19, 2020
 #2
avatar
0

wait I have one more 

Justin bought a sweatshirt for $45.00.  The sales tax is 5%.  How much will he pay for the sweatshirt?

Guest Feb 19, 2020

72 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar