+0  
 
0
25
1
avatar+16 

3 kg of sugar and 1/2 kg of flour cost $9.40. 6 kg of sugar and 2 kg of flour cost $20.20. Find the cost of 1 kg of flour.

 Aug 27, 2023
 #1
avatar+128732 
+1

Let   x  be the cost of 1kg of sugar and y = cost of 1 kg of flour

 

We have these two equations

 

3x  +  (1/2)y  =   9.40

6x +     2y   =   20.20

 

Multiply the first equation by  -2  and add to  the  second

 

-6x - y  =  -18.80

6x  + 2y  = 20.20

______________

           y  =  1.40  =   the cost of  1 kg of  flour

 

 

cool cool cool

 Aug 27, 2023

2 Online Users

avatar