+0  
 
0
104
1
avatar

2/3 lb of candy costs $12.50. How much does 1 lb of candy cost?

 Oct 2, 2019

Best Answer 

 #1
avatar
+2

$12.50 / (2/3) =

$12.50 x (3/2) =

$37.50 / 2        = $18.75 cost of 1 pound of candy.

 Oct 2, 2019
 #1
avatar
+2
Best Answer

$12.50 / (2/3) =

$12.50 x (3/2) =

$37.50 / 2        = $18.75 cost of 1 pound of candy.

Guest Oct 2, 2019

20 Online Users