+0  
 
0
48
2
avatar

Drew bought 3 pounds of beans and 2 pounds of peppers for $7.05. Last week he bought 4 pounds of beans and 3 pounds of peppers for $9.83. The price for both items stayed the same both weeks what is the cost per pound

 Mar 24, 2020
 #1
avatar+111330 
+1

x =  cost for lb of  beans

y =cost  for lb of peppers

 

3x  +  2y =  7.05        multiply through by  3  ⇒  9x + 6y  =  21.15

4x  +   3y =  9.83      multiply through by  -2  ⇒ -8x  - 6y  = -19.66     add  these and we have

 

x = 1.49    

 

And

 

3(1.49)  + 2y = 7.05

 

4.47 + 2y  = 7.05

 

2y = 7.05  - 4.47

 

2y = 2.58  divide  each side by 2

 

y = 1.29

 

 

cool cool cool

 Mar 24, 2020
 #2
avatar+1970 
+2

Awesome, CPhill!!!!

CalTheGreat  Mar 24, 2020

4 Online Users