+0  
 
0
38
1
avatar

Angelo bought apples and bananas at the fruit stand. He bought 20 pieces of fruit and spent $11.50. Apples cost $0.50 and bananas cost $0.75 each. Find how many apples (x)and bananas (y) Angelo purchased.

 Apr 9, 2020
 #1
avatar+111329 
+1

I like to do it  this way with just  one  variable.....this eliminates  setting up two equations.....

 

Let x  be  the  number  of  apples  sold  and  20 - x  be the number of bananas sold....so....we have this equation

 

.50x  + .75 ( 20 - x)  = 11.50    simplify

 

.50x  + 15 - .75 x =  11.50         subtract 15  from both sides  and simplify

 

-.25x = -3.50       divide  both sides  by  .25

 

x = 14  = apples sold

 

And

 

20 - 14  =  6  = bananas sold

 

 

cool cool cool

 Apr 9, 2020

12 Online Users

avatar