+0  
 
0
30
1
avatar

30 apples and 35 pears in Store X costs $33.50. 24 apples and 24 pears in Store Y costs $22.80. The price of the pears in both stores are the same, but each apple in Store X is 10 cents more than each apple in Store Y. What is the price of an apple in Store Y?

 Jul 16, 2022
 #1
avatar+124524 
+1

30 (A +.10)  + 35P  =  33.50    →   30A + 3 + 35P  =  33.50  →  30A + 35P  = 30.50    (1)  

24A + 24P  =  22.80     (2)

 

Multiply (1) by 24  and (2)  by  - 35

 

720A + 840P =  732

-840A - 840P  =  -798        add these

 

-120 A  =  -66

 

A =  66/120  =  .55 =  price of apple in store Y

 

cool cool cool

 

 Jul 18, 2022

9 Online Users

avatar
avatar