+0  
 
0
47
1
avatar

Mr Oneill bought cheese, turkey slices and wheat rolls for $55. The ratio of the amount of money spent on cheese to the amount of money spent on turkey slices is 2:3. The ratio of the amount of money spent on cheese to the amount of money spent on wheat rolls is 6:5. Each turkey slice cost $0.75. How many turkey slices did Mr. O'neill buy?

 Jan 31, 2020
 #1
avatar
0

C / T =2/3,
C / W= 6/5,
C + T + W =55, solve for C, T, W
Use substitutions to get:


Turkey = $24.75 - This is how much he spent on Turkey slices.
$24.75 / 0.75 cents = 33 slices of Turkey

 Jan 31, 2020

24 Online Users

avatar
avatar
avatar
avatar