+0  
 
0
96
2
avatar+132 

 A warehouse store sells

6.5​-ounce

cans of tuna in packages of

5.

A package of

5

cans costs

​$11.05.

The store also sells

3.5​-ounce

cans of the same tuna in packages of

4.

A package of

4

cans costs

​$4.48.

The store sells

4.5​-ounce

cans in packages of

3

cans for

​$5.13.

Which package is the best​ buy?

 Apr 14, 2021

Best Answer 

 #2
avatar+33689 
+2

Package 1     11.05 / ( 6.5 * 5 )  = 34 cents per oz

Package 2      4.48 / ( 3.5 * 4)   =  32 cents per oz

Package 3      5.13 / ( 4.5 * 3)   =  38 cents per oz

 Apr 14, 2021
 #1
avatar
0

Package 3

 Apr 14, 2021
 #2
avatar+33689 
+2
Best Answer

Package 1     11.05 / ( 6.5 * 5 )  = 34 cents per oz

Package 2      4.48 / ( 3.5 * 4)   =  32 cents per oz

Package 3      5.13 / ( 4.5 * 3)   =  38 cents per oz

ElectricPavlov Apr 14, 2021

14 Online Users

avatar
avatar
avatar